Uzbrojeni przestępcy schwytani na terenie Pałacyku w Muchowie – ćwiczenia Policji

W środę, 7 listopada dyżurny komendy jaworskiej policji otrzymał zgłoszenie o wysadzeniu bankomatu znajdującego się w centrum Bolkowa. Z następnych informacji wynikało, że dwóch mężczyzn zrabowało zawartość bankomatu odjeżdżając w kierunku Jawora osobowym Hyundaiem. O zdarzeniu natychmiast zostały powiadomione wszystkie patrole będące na służbie. Jeden z nich na rogatkach miasta zauważył poszukiwany pojazd. Sprawcy nie zatrzymali się jednak do kontroli i z dużą prędkością zaczęli uciekać. Od tego momentu prowadzony był policyjny pościg, który rozgrywał się na drogach powiatu jaworskiego aż do Muchowa, gdzie został ustawiony posterunek zaporowy. Brak możliwości przejazdu zmusił bandytów do wjazdu na teren ogrodzonego Pałacyku w Muchowie, gdzie doszło do obezwładnienia ratujących się pieszą ucieczką dwóch mężczyzn. Z uwagi na to, że posiadali broń palną, w zatrzymaniu uczestniczyli policjanci dysponujący specjalistycznym sprzętem, służący do tego rodzaju akcji. Użyta siatka pozwoliła skutecznie obezwładnić agresywnego napastnika.

Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które odbyły się na terenie powiatu jaworskiego. Udział w nich wzięło blisko 20 policjantów z różnych pionów Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.
Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza – a w konsekwencji złodzieje zostali zatrzymani i obezwładnieni – to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje możliwość doskonalenia różnych umiejętności.

To dobra okazja do wypracowania właściwych metod współdziałania policjantów wielu pionów jaworskiej komendy w rzeczywistych sytuacjach i warunkach.Ćwiczenia obserwowało kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. Po ich zakończeniu wyciągnięto i omówiono wnioski w kontekście wiedzy i umiejętności policjantów, biorących udział w przedsięwzięciu.

Jak pokazuje ten przykład obiekt Pałacyku w Muchowie oraz przyległe do niego malownicze tereny świetnie sprawdzają się nie tylko w celach turystycznych, ale również szkoleniowych.